Nie zobaczysz ich na Animal Planet.
Nikt nie piśnie nawet o nich w wiadomościach.
Żaden ekolog nie wymieni ich w swoim wystąpieniu.
A jednak… plemniki to najważniejszy gatunek, któremu grozi wyginięcie.
O ironio, że też najmniejsza komórka w ciele mężczyzny jest jednocześnie tak istotna.
Sprawdź, co wiemy na temat plemników:
- Powstaje ich około 3 tysięcy na sekundę o każdej porze dnia i nocy. Kiedy nie mogą się wydostać „na zewnątrz” podczas wytrysku – umierają, dając miejsce następnym. W jednej porcji spermy znajduje się nawet 500 milionów plemników.
Każdy z nich ma wielkość ok. 0,006 mm.
- Pierwszy wypatrzył je holenderski kupiec Antonie van Leeuwenhoek. W XVII wieku skonstruował on mikroskop powiększający 270 razy i wnikliwie oglądał przez niego wodę, krew… i spermę, w której zaintrygowały go "paproszki z główką".
- Gruczoły płciowe chłopców nie produkują plemników. Taki stan trwa do okresu dojrzewania (w naszej strefie klimatycznej ok. 14. roku życia). Rozpoczyna się wtedy wytwarzanie męskich hormonów, które pobudzają gruczoły płciowe. Młody mężczyzna wchodzi w okres reprodukcyjny w wieku 17-19 lat, a jego jądra są zdolne do produkcji plemników.
- Dorosły mężczyzna może wyprodukować ponad 150 milionów plemników dziennie. Podczas wzwodu w penisie gromadzi się około 3 milionów plemników.
- Kolor ma znaczenie. Zdrowa sperma, która zawiera plemniki, ma białawy, mleczny kolor, a jest jałowa – jeśli ma kolor żółtawy i jest przezroczysta.
- Dobrze zbudowany – "normalny" plemnik musi mieć główkę, witkę i tzw. czapeczkę składającą się z enzymów umożliwiających przebicie ściany komórki jajowej.
- Z armii plemników wyścig wygra tylko jeden, ten który pierwszy dotrze do jajeczka.
- Dojrzały plemnik ludzki (spermatozoid) ma długość ok. 60 mikrometrów.
- Proces powstawania plemników zawsze zaczyna się od sygnału wysyłanego przez wyspecjalizowany obszar mózgu, nazywany podwzgórzem. Stąd pada rozkaz do wytwarzania hormonów, które nie tylko rozpoczynają, ale także podtrzymują produkcję plemników w jądrach. Nie bez powodu znajdują się one w worku mosznowym, na zewnątrz ciała. Dzięki temu panuje w nich nieco niższa temperatura. Normalna dla naszego organizmu (36,6 st. C) doprowadziłaby do ograniczenia, a nawet zatrzymania produkcji plemników.
- Mężczyzna wytwarza plemniki do końca życia. Zawsze, niezależnie od wieku, proces ten trwa 74 dni. Przyczyną zaburzeń tego procesu może być np. zażywanie leków, choroby, nieprawidłowości w strukturze chromosomów, stresy.
- Plemniki są bardzo szybkie – w ciągu sekundy potrafią przebyć drogę równą czterokrotnej długości ich ciała. Najlepsi sprinterzy na świecie biegają z prędkością około 36 km/godz., plemniki podczas wytrysku osiągają prędkość do 45 km/godz.
- Organizm mężczyzny wytwarza tyle samo plemników z chromosomami X i Y. Według dr. Franciszka Benendo plemniki z chromosomem Y są bardziej ruchliwe, ale krócej żyją. Z X poruszają się wolniej, ale mogą dłużej przetrwać w niesprzyjającym środowisku.
- Nasienie Polaków jest gorsze niż Kanadyjczyków. W całym ejakulacie Polaków jest od 40 do 50 mln plemników, czyli tyle, ile w jednym centymetrze sześciennym nasienia Kanadyjczyka czy Fina. Nasza sperma zawiera od trzech do pięciu razy mniej plemników. Przyczyną jest najprawdopodobniej zanieczyszczenie środowiska – Kanada i Finlandia to kraje czyste ekologicznie.
- Zespół prof. Lani J. Burkmana z University of Buffalo poddał testom spermę pobraną od 22 mężczyzn – palących marihuanę od 5 lat, średnio 14 razy w tygodniu. Wyniki porównywano z danymi uzyskanymi w badaniach spermy 59 płodnych mężczyzn. Analiza ujawniła, że w porównaniu z płodnymi mężczyznami, mężczyźni palący marihuanę mają znacznie mniejszą objętość nasienia i niższą całkowitą liczbę plemników. Niekorzystne zmiany dotyczyły też aktywacji i sposobu poruszania się plemników na ostatnim odcinku, jaki pokonują w drodze do jaja. Na tym ostatnim etapie plemniki nabierają przyspieszenia i zaczynają płynąć bardzo szybko. Badacze zaobserwowali jednak, że plemniki mężczyzn palących marihuanę przyspieszają gwałtownie w niewłaściwym momencie – dużo wcześniej niż powinny.
- Długość życia plemnika, a więc również jego zdolność do zapłodnienia, jest zależna od środowiska, w jakim się znajduje. Plemniki są najaktywniejsze, gdy otoczenie ma temperaturę 37 stopni Celsjusza. W takim ciepłym klimacie mogą przetrwać (poza organizmem) nawet 18 godzin. Ich żywotność może wzrosnąć trzykrotnie, jeśli obniżymy temperaturę do 20 stopni.
- Wstrzemięźliwość dobrze wpływa na plemniki, ale tylko do pewnego stopnia. Jakość plemników pogarsza się po 14 dniach postu. Jeśli jednak współżyje się częściej niż co trzy dni, to jakość nasienia się pogarsza. Plemniki są bowiem za wcześnie uwalniane z nadjądrza i w konsekwencji są coraz mniej dojrzałe.
- Plemniki preferują środowisko zasadowe (znajdujące się w szyjce bądź jamie macicy, jajowodach). W nim też mogą przeżyć najdłużej – do 48 godzin. W pochwie zaś występuje środowisko kwaśne i w nim plemnik może przeżyć do dwóch godzin.
- Początkowo sądzono, że plemniki są komórkami nerwowymi. Były też teorie, wedle których w każdym plemniku siedzi ludzik, który przeskakuje do komórki jajowej.
- Liczba plemników w nasieniu systematycznie maleje. Według oficjalnych norm w latach 90. nasienie uznawano za zdolne do zapłodnienia, gdy w jednym jego mililitrze znajdowało się co najmniej 20 mln plemników, w latach 70. – 40 mln, a w 50. – 60 mln. Tak więc co 20 lat Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) spuszcza z tonu aż o 20 milionów!
Dobrze to nie wróży.
- Rzucenie nałogu (palenia papierosów) powoduje czasem dwukrotny wzrost liczby zdrowych plemników w ciągu jednego roku.
- Zdolność do zapłodnienia i ruchliwość plemnik wykazuje przez wiele dni, ale jeśli nie doczeka się wytrysku, traci witalność i w końcu zanika. (1** )
Mężczyźni powstają... z brzydszych plemników!
Ich urodę oceniono pod mikroskopem .....
Czym się różnią plemniki z chromosomem X od tych z chromosomem Y?
- Nie bez powodu mówi się, że kobiety to płeć piękna. Już bowiem na poziomie komórkowym swoją urodą znacznie prześcigamy mężczyzn. Tak przynajmniej wynika z najnowszych badań brazylijskiej badaczki – Danieli Brag.
Uczona, przyglądając się pod mikroskopem męskiemu nasieniu, zauważyła, że gładkie, owalne i symetryczne plemniki zazwyczaj mają chromosom X, który jest potrzebny, by w wyniku zapłodnienia powstała dziewczynka.
Te mniej proporcjonalne i znacznie „brzydsze” to z kolei chromosomy Y – odpowiedzialne za poczęcie chłopca – relacjonuje newsweek.pl
Niestety, brazylijska ginekolog, nie zdradziła, w jaki sposób można wykorzystać tę wiedzę w planowaniu płci dziecka. Wydaje się więc, że w tej kwestii nadal musimy liczyć na pomyślny zbieg okoliczności.
( 2***)
- Płeć dziecka jest w dużej mierze dziełem przypadku.
Nie oznacza to jednak, że nie można próbować wpłynąć na naturę. Są sposoby zwiększające szansę na poczęcie córki bądź syna.
Jeśli chce się mieć syna, trzeba się kochać w trakcie owulacji.
By począć córkę, do stosunku musi dojść dzień, 4 dni przed owulacją.
Dlaczego?
Płeć dziecka zależy od rodzaju plemnika, który zapłodni komórkę jajową.
Wszystkie jajeczka zawierają chromosom X, natomiast plemniki - chromosom X lub Y. Jeżeli wyścig do komórki jajowej wygra plemnik z chromosomem X, urodzi się dziewczynka. Gdy zwycięży plemnik z chromosomem Y, na świat przyjdzie chłopiec. Medycyna i badania naukowe mówią tak: plemniki niosące chromosom Y są szybsze, lecz krócej zachowują zdolność zapłodnienia. Plemniki z chromosomem X są wolniejsze, ale za to bardziej wytrzymałe. Zdaniem lekarzy to najbardziej wiarygodna z naturalnych metod planowania płci dziecka. Oczywiście, nie daje ona całkowitej gwarancji, ale u części par się sprawdza.(3 *)
Czy wiecie że...
- Plemniki, aby dotrzeć do jaja, kierują się... zapachem.
- Płyną z szybkością około 1 cm na minutę.
- Największe plemniki ma pewien gatunek muchy.
Mają 2 cm (!) długości i są dłuższe od produkującego je owada.
- Ciepłe dni sprzyjają poczęciu chłopców, zaś zimne - dziewczynek.
- Mężczyzna produkuje 3000 plemników w ciągu sekundy. Czyli więcej niż kobieta jajeczek przez całe swoje życie.
- Plemniki są w stanie przetrwać w ciele kobiety nawet tydzień.
- Prawdopodobieństwo spłodzenia synów wzrasta z częstotliwością uprawiania seksu.
- Co ciekawe, nawet gdy plemnik, jako pierwszy dotrze do "mety" może natrafić ze strony jajeczka na - dosłownie - mur niechęci. Jeżeli nie przypadnie jajeczku do gustu, może ono wytworzyć tak silną osłonę, że plemnik nie będzie w stanie się przebić. Jak widać plemniki, tak jak ludzie, powinny mieć także trochę szczęścia
Jak utrzymać plemniki w formie?
Okazuje się, że najlepszym sposobem jest włoskie jedzenie.
Okazuje się, że najlepszym sposobem jest włoskie jedzenie.
Włoska kuchnia - w szczególności pizza z salami oraz spaghetti - bogata jest w kwas foliowy, który zmniejsza ryzyko zaburzenia produkcji materiału genetycznego (chromosomów).
Chromosomy zawarte w spermie i komórce jajowej są nośnikami genów, z których każdy odpowiedzialny jest za jakąś cechę nienarodzonego dziecka. W momencie zapłodnienia chromosomy łączą się w pary, a zawarte w nich geny decydują o wyglądzie, podatności na choroby i inteligencji potomka.
Mężczyźni powinni spożywać przynajmniej 0,3 miligrama kwasu foliowego dziennie. Zbyt mała jego ilość powoduje przede wszystkim powstawanie ciężkich zaburzeń rozwojowych u płodu, co w konsekwencji prowadzi do głębokiego niedorozwoju umysłowego i wad rozwojowych u dziecka.
Kwas foliowy zawarty jest m.in. sałacie, szpinaku, brukselce, brokułach, pomidorach, orzechach, słoneczniku, drożdżach piwnych, wątróbce, żółtku jajka, pomarańczach, bananach czy awokado. (4****)
Kwas foliowy zawarty jest m.in. sałacie, szpinaku, brukselce, brokułach, pomidorach, orzechach, słoneczniku, drożdżach piwnych, wątróbce, żółtku jajka, pomarańczach, bananach czy awokado. (4****)
Źródła :
( 1** ) http://www.dziennik.com/publicystyka/artykul/seksuolog-radzi-ulotny-zywot-plemnikow
( 2 ***) http://www.papilot.pl/ciekawostki/17018/Meczyzni-powstaja-z-brzydszych-plemnikow-Ich-urode-oceniono-pod-mikroskopem.html
( 3 *) http://agnieszka.com.pl/plec_dziecka.htm
( 4 ****) http://facet.dlastudenta.pl/artykul/W_sluzbie_Twoich_plemnikow,20528.html
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz